Sağlıklı turizm sertifika programı olumlu sonuçlar verdi; bunlardan en sonuncusu Almanya’nın yakın zamanda Akdeniz’deki birçok tatil beldesine yönelik seyahat yasağını kaldırması oldu. Türkiye, virüssüz sağlıklı turizm programını tüm hedef pazarlara tanıtmayı amaçlıyor. Almanya’nın yakın zamanda seyahat yasağını kaldırması da dahil olmak üzere çeşitli olumlu gelişmelerin ardından pandeminin vurduğu sektör için cankurtaran halatı.

Ülkede, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile aralarında Sağlık Bakanlığı’nın da bulunduğu ilgili birçok bakanlığın koordinesinde “Sağlık Turizmi Sertifikasyon Programı” başlatılmış, havalimanlarında, ulaşım tesislerinde, otellerde ve diğer turistik işletmelerde bir dizi önlem alınmıştır.

Tedbirlere ilişkin bilgiler, tedbirleri yerinde inceleme olanağı bulan yabancı diplomatlar, turizm acenteleri ve basın mensuplarıyla paylaşıldı.

En son tanıtım Almanya’nın önde gelen seyahat acentesi temsilcilerine yönelik yapılırken, benzer etkinlikler Avusturya, İsviçre, Ukrayna ve Endonezya için de düzenlendi.

Ayrıca Türkiye’deki 50 diplomatik misyon temsilcisi ve 52 yabancı basın mensubunun aileleriyle birlikte Akdeniz kıyısındaki Antalya ilinde ağırlandığını ifade eden Güler, Almanya, Avusturya, İsviçre’den toplam 70 turizm acentası temsilcisinin, Ukrayna ve Endonezya da
bu ülkelerden basın mensuplarının yanı sıra birçok tanıtım etkinliğine de ev sahipliği yaptı .

Sorunce: dailysabah.com